What should this cost?

What should a chicken cost?  Mr. Steward, you sell a chicken for about $15.  I can buy one at the supermarket for $7.  Why should I pay more?

Thank you for asking.

Mine is better.  Need more detail than that?

Efficiency.  Everyone who has seen Fight Club knows that waste is a thief.  Efficiency is key.  Profit is the reward for efficiency.  If I, as a chicken producer, can make my chicken more efficiently I can either lower my price or keep it high so I can  make more money.  My profit margins are ultimately driven by either my direct competitors or by consumer substitutions (beef vs. chicken).   I am driven to increase efficiency to punish my competitors…rewarding consumers who buy my product.  You with me so far?

But what happens when we allow our motivation for efficiency (profit) to override morality?

This is called Free Range/Cage Free...

Highly Efficient...

Not only are the chickens packed in, they are typically fed the remains of other manufacturing processes, not whole grains, and subtheraputic levels of antibiotics.  They get the remains of the corn that has already been made into ethanol, corn oil, corn syrup or ???  They are not in the sunlight.  They don’t have their large talons in the grass.

Because I am a moral man I cannot go beyond a certain level of efficiency.  These are biological, not mechanical structures.  My chickens are healthy, given enough room to grow and play, and are given a healthy diet consisting primarily of locally grown whole grains sans antibiotics.  As they eat grass, alfalfa and bugs they make a mess.  I move them away from that mess daily onto fresh grass, alfalfa and new bugs.  This is good for the chicken and great for the soil and local ecology but fairly inefficient.  I am not trying to feed the world…maybe 25 families.  My lack of scale and efficiency raises my sale price.  You can either be efficient or moral.  I chose not to compromise my morality.

If you, as a moral consumer, think it is important to buy a healthy chicken that was raised in a way that is beneficial to the environment you will not only be willing to pay more for this bird, you will refuse to buy from efficient, but immoral producers.  An unmedicated chicken raised on pasture in small numbers, fed whole grains and treated respectfully costs more money.  It also tastes better and is healthier to eat.  That’s a lot easier to swallow.

This thinking may also apply to t-shirts but that’s another conversation for another day.

Advertisements

6 thoughts on “What should this cost?

  1. I can attest to the fact that these chickens taste MUCH better than chicken bought at, say, Wal-Mart, which is where I used to buy chicken. “Much better” doesn’t begin to explain. These are an entirely different animal. 🙂 Thanks, Steward, for giving us the opportunity to be part of your party of 25. We’ll see you next weekend. Want some redbud trees from our yard? ~~Rhonda

    • Thanks Rhonda. You have always been very supportive of our efforts here.

      I don’t know where I would put a redbud tree. I’ll have to think about it. It’s hard to landscape 20 acres…

  2. Redbuds are beautiful. You need at least one! 🙂 Did you know you can eat redbud blossoms? High in Vitamin C. And the seedpods are edible, too. I tasted one yesterday. They are small yet and a little puckery. We’re going to try them this week in stir fry and see how they taste after cooking.

    We are enjoying some of your chicken for dinner today. ~~Rhonda

  3. Reblogged this on Shady Hill Homestead and commented:
    A very important topic.

    The public would do well to understand the costs involved in producing the foods we eat.

    The food prices we see at farm markets and farm stands are what we should be asked to pay for our food. The pricing reflects the inputs and time needed to grow food well.

    The foods we eat eventually become our very own bodies. How can we expect vitality and quality of life for a human being when the very foods we ingest are not held to the same standard?

    This understanding is what led me to homesteading and choosing locally produced foods for my family.

    I say yes to the $15 chicken and enjoy teaching others why they should too.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s